Umění

Umění

Hans von Aachen: Malíř na císařském dvoře

Hans von Aachen byl jedním z nejvýraznějších představitelů vrcholného manýrismu a svým štětcem se nesmazatelně vryl do historie naší země. Jeho díla jsou dodnes považována za skvost malířského umění.

Přídomek z Cách

Život Hanse von Aachena započal někdy mezi lety 1552 až 1556, jeho přesné datum narození ani rok bohužel neznáme. Narodil se v Kolíně nad Rýnem, ale svým jménem Hans z Cách se po celý život hlásil k místu, odkud jeho rodina pocházela. Jeho výrazný malířský talent byl nepřehlédnutelný, proto byl poslán k malíři původem z Antverp, aby zde svůj talent rozvíjel. Ve věku 22 let se vydal na cestu do Itálie, pobýval v Benátkách a vypravil se i do Říma.

Kariéra u císařského dvora

Věhlas Hanse von Aachena se začal brzy šířit celou Evropou. Proto nikoho nepřekvapilo, když se v roce 1588 dostal k císařskému dvoru v Praze, kde tehdy sídlil Rudolf II. Již v té době mu patřil obdiv císaře a malíř mu brzy začal posílat svá díla, aby se stala součástí rudolfínských sbírek. Od roku 1592 se dokonce stal císařovým dvorním malířem. Do Prahy ale přesídlil až o několik let později, po svatbě s Reginou, dcerou hudebního skladatele Orlanda di Lasso. V Čechách pracoval pro přední šlechtice, například pro Karla I. z Lichtenštejna, Lobkowicze či pro Petra Voka z Rožmberka. Stal se císařovým mimořádným oblíbencem a důvěrníkem a jeho kariéra strmě stoupala vzhůru. Aachen měl se svou ženou celkem sedm dětí, to poslední se však narodilo až po malířově smrti v roce 1615.

Umělecká tvorba

  • Obrazy: Hans von Aachen byl uznávaným portrétistou, ale vytvářel i obrazy s alegorickými, biblickými a mytologickými náměty. Mezi ty nejznámější patří obrazy Paridův soud, Mladý pár se zrcadlem či Nalezení sv. Kříže sv. Helenou.
  • Grafika: Mnoho umělcových obrazů a kreseb posloužilo jako předloha pro rytiny. Vznikl tak například portrét Rudolfa II., který podle Aachenovy kresby vyryl Aegidius Sadeler v roce 1603.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek