Umění

Umění

František Kupka, malíř světového významu

František Kupka se narodil 23. září 1871 v Opočně, zemřel 24. června 1957 v pařížském předměstí Puteaux. Byl českým malířem, grafikem a ilustrátorem světového významu, stal se jedním ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Jeho vřelý vztah k hudbě se podílel na vzniku a realizaci nového výtvarného směru - orfismu, tedy směru, přibližujícímu malířství k jiným uměním (hudba, poezie). Převážnou část života žil ve Francii.

Život

František Kupka se narodil jako nejstarší z pěti dětí v rodině notářského úředníka v Opočně. Své mládí prožil v Dobrušce pod Orlickými horami, kde se vyučil sedlářskému řemeslu, ale již tehdy maloval vývěsní štíty a obrázky svatých. V roce 1895 kdy byl poslán jako stipendista do Paříže, kde se živil malováním plakátů, vyučoval náboženství a dokonce vystupoval jako spiritistické médium. Kolem roku 1903 se poprvé mezinárodně proslavil publikací svých satirických kreseb v časopisu L´Assiette au Beurre. Za svůj život uspořádal mnoho výstav a za svá díla získal mnohá ocenění.


Dílo

Svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové výtvarné tvorby. Jedná se o nejdražšího českého umělce, několik jeho maleb bylo prodáno za částky přesahující 60 milionů korun.

Výstavy

Díla Františka Kupky byla vystavována na mnoha výstavách v Čechách i v zahraničí.
  • Velkou přehlídkou jeho tvorby byla výstava v Japonsku v roce 1994.
  • V roce 1998 byla uskutečněna rozsáhlá výstava v Národní galerii v Praze.
  • Na přelomu let 2012 a 2013 byla v Salmovském paláci v Praze na Hradčanech uspořádána výstava Cesta k Amorfě, ukazující Kupkova díla zapůjčená od významných světových institucí i soukromých sběratelů z české republiky, Francie a USA
  • Významné sbírky Kupkových obrazů a studií se nalézají v pražském Museu Kampa a v Národní galerii v Praze.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek