Umění

Umění

Umělec zahalen peřinou tajemství

Banksy. Nevíme, jak se jmenuje, ani jak vypadá. Jeho věk je spekulací. Víme jen to, že jeho díla jsou velmi ceněna a jeho rukopis si nejde splést s žádným jiným. Na jeho anonymitě je založen jeho úspěch a umění. Udržuje v napětí společnost, kterou svým tajemnem přitahuje. Jak řekl jiný streetartový umělec Pasta Oner: „Tajemství je magnetem pro kohokoliv.“ Jde o pouličního umělce, který se věnuje umění vytvářenému ve veřejném prostoru. Streetartových technik je mnoho, Banksy používá techniku šablonovou. Ta mu umožňuje dílo vytvořit na více místech a všechna budou téměř totožná.

Vtip, umění nebo satira?

Všechny jeho práce v sobě nesou skrytou myšlenku, kterou se snaží sdělit světu svůj názor na aktuální dění ve společnosti. Na první pohled jsou vtipná a hravá, ve skutečnosti jsou však velmi kontroverzní a satirická. Autor o významu nerad mluví a nechává na lidech samotných, aby si v dílech našli význam sami. Většina jeho děl se dotýká problémů ve světě, jako jsou války či sledování lidí systémem, který z nich podle Banksyho dělá jen stádo ovcí.

Díla známe, autora ne

V repertoáru má Banksy několik velmi známých projektů. Jedním z nich je Vandalised paintings. Spočívá v tom, že si vytvořil kopie známých klasických obrazů a poté je přetvářel a měnil jejich obsah. Legenda tvrdí, že se po nocích tajně vkrádal do muzeí a tyto obrazy tam bez povolení vystavoval. Jedním z přetvořených děl jsou Lekníny od Clauda Moneta. Do tohoto obrazu přimaloval nákupní košíky a odpadky, čímž chtěl znázornit destruktivní chování člověka k přírodě. Tento streetartový umělec má mnoho děl, která jsou známá po celém světě. Mezi takové patří:
  • Dismaland
  • Turf War
  • What are you looking at?
  • Falešná vyhláška

Tajemným zůstává dál

Banksy se tak stal mladým umělcem, který má mnoho obdivovatelů po celém světě. I přesto se však nehodná vzdát své anonymity, která lidi tak přitahuje.



Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)




Další článek