Umění

Umění

Karel Škréta: Nejvýznamnější český barokní malíř

Pokud jste milovníci a obdivovatelé barokního umění, rozhodně pro vás nebude cizí jméno Karel Škréta Šotnovský ze Závořic. Tento umělec je považován za nejvýznamnějšího českého barokního umělce a malíře, který stvořil nepřeberné množství děl.

Narodil se umělec

Přesné datum narození tohoto barokního mistra neznáme, můžeme tak pouze říct, že se Karel Škréta narodil roku 1610 v Praze, v domě U černého jelena, který patřil jeho otci, Konrádu Škrétovi. Otec malého Karla působil jako úředník královské komory. Rodina Škrétových si ale takto dobře nežila vždy. Jan Škréta, Karlův děd, s vypracoval z kožešníka až na senátora ve staroměstské radě a od císaře Maxmiliána II. obdržel rodový znak i vladycký titul. Po bitvě Na Bílé hoře musela rodina uprchnout do emigrace. Roku 1630 přišel Karel Škréta do Benátek, navštívil i Boloňu a působil rok v Římě. Poté se vrátil do Česka a díky vlivným přímluvcům i konvertování ke katolicismu se mu podařilo získat zpět zabavený rodinný majetek.


Návrat do Čech a významné dílo

Po návratu do Prahy maloval Karel Škréta oltářní obrazy, například pro kostel sv. Prokopa či pro Týnský chrám. Vynikal jako portrétista, kreslíř a autor předloh pro grafické listy. Datum jeho úmrtí je již jasnější, než datum narození, zemřel 30. července roku 1674 ve věku 64 let a je pohřben v kostele sv. Havla v Praze na Starém Městě.

Nejznámější díla

  • Sv. Martin se dělí o plášť se žebrákem: Pravděpodobně jedno z nejznámějších děl tohoto autora vzniklo v roce 1645 a je považováno za jedno z jeho mistrovských děl a vrchol kariéry.
  • Paris a Helena: Jedná se o dvojportrét zhotovený pravděpodobně okolo roku 1672, na kterém je zobrazen František Antoníne Berka, hrabě z Hovory, Dubé a Lipého a Aloisie Ludovika Anna de Montecuccoli.
  • Portrét Karla Škréty: Pokud vás zajímá, jak sám umělec vypadal, jeho podobiznu můžete spatřit na obraze od italského malíře Tiberia Tinelliho z roku 1635.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek